معرفی طرح

نوشته شده توسط Super User. ارسال در مجموعه

 اهداف طرح "نائب الشهید"

   "ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون"

بمَنه و عُونه؛

مسافر اربعینم ؛ قطره ای در دریای پر تلاطم عاشقان حضرت اباعبدالله "علیه السلام".

مسافر اربعینم ؛ از سرزمینی قصد کربلای حسین کرده ام که آزادی و امنش مرهون شهیدان شاهدی است که با تأسی بر سیدالشهدا درخون خود تپیدند تا بر دامان عزت و شرافت مام میهن، گرد ننشیند. آنانی که از اعماق وجود بر لب زمزمه داشتند که "تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر"

و اینک ما به یُمن رادمردی ها و فداکاری های قامت خمیده زینب"س" ، پیش روی در راه رسیدن به آرزوی دیرینه آنانیم. "زیارت مضجع شش گوشه امام عشق".

به رسم قدرشناسی و امید به تداوم عنایت آن شاهدان شهید ، قطره اندک عمل خویش را به دریای نورانی وجود ملکوتی آن خونین بدنان پیوند می زنیم که جان هایشان را به لایتناهی عظمت الهی سپردند. از صمیم دل با آنان نجوا میکنیم که :"نایب شما خواهیم بود تا عزیز فاطمه"س" به حرمت شمایان که سپید رویان یوم الحسرتید، ما را نیز شرمسار نگرداند. به نیابت از شما روبروی حریم شش گوشه خطاب به آن سید احرار زمزمه می کنیم: "السلام علی ولی الله وحبیبه.... اکرمته بالشهاده و حبوته بالسعاده...."

در همین راستا با اجرای طرح نیابت شهداء در اربعین حسینی، در نظر داریم هر زائر اباعبدالله(ع) که در مسیر زینبی پیاده روی اربعین قدم برمی دارد، نایبی باشد از سوی شهیدی.

اهداف و ویژگی های طرح «نائب الشهید»

 ۱. از منظر سیاسی: با توجه به دشمنی هایی که نسبت به جهان اسلام صورت می پذیرد و شعله ور شدن آتش جنگ در اکثر کشورهای اسلامی و به خصوص شیعی، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری جوامع اسلامی نیازمند توسل به ترویج فرهنگ صحیح جهاد، ایثار و شهادت هستند. از طرفی می بایست از این اجتماعی میلیونی و ظرفیت ارزشمندی که ایجاد شده است، با برنامه ریزی و جهت دهی مناسب در راستای مصالح و منافع سیاسی جهان اسلام و تشیّع، بیشترین و بهترین بهره برداری را نمود.

 ۲. از منظر اعتقادی: در روایات آمده است، حضرت مهدی (عج) در زمان ظهور خود در کنار کعبه پرچم یا لثارات الحسین (ع) را بلند می کنند و می فرمایند«یا أهل العالم إن جدّی الحسین». فی الواقع قائم آل محمد(عج) بر ادامه راه عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت برای نجات بشریت تاکید می کنند و این پیام را برای ما مدعیان پیروی و یاری ایشان دارند که اگر قرار است از یاران امام زمان خویش باشیم، باید شهادت طلب بوده و برای فراهم آوردن سپاه ایشان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش نمائیم.

 ۳. از منظر فردی: شهدا امامزادگان عصر ما هستند. آنها به نیابت ما نیازی ندارند چرا که ان شاء الله با مولایشان محشور هستند. ولی ما در خم دنیا ماندگان، برای آنکه عمل مان مورد پذیرش قرار گیرد ، به دخیل کردن شهداء در زیارت مان، با پذیرش نیابت آنها و همراه کردن آنها در این مسیر زینبی نیاز مبرم داریم. به امید آنکه بدین واسطه، مورد عنایت و شفاعت آنها قرار گیریم.

۴. از منظر تربیتی: جوامع اسلامی با خلاءهای در معرفی الگوهای اصیل و امروزی به خانواده ها و جوانان روبرو هستند اما شاید بتوان اذعان داشت که مهمترین دستاوردی که طرح «نائب الشهید» می تواند داشته باشد، معرفی شهداء به عنوان الگوهای کارآمد به جوانان و خانواده ها است که حس تقرب به شهداء، همزاد پنداری با آنها ، حس توفیق در کنار و مشابه آنها بودن و به جای آنها بودن را ایجاد و نهادینه می کند.

ارتباط با ما

img 198352 تلفن تماس:88358420


pin نشانی: یوسف آباد، خیابان شهید فتحی شقاقی، روبروی خیابان جهان مهر، پلاک 91 – کدپستی:  1431755693

 کانال تلگرام نائب الشهید

کانال سروش نائب الشهید

کانال اینستاگرام نائب الشهید

درباره ی ما

کانون همبستگی فرزندان شاهد پیشنهاد ایجاد کمیته شاهد را در تیرماه سال 95 به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ارائه نمود که مورد استقبال و موافقت آن کمیته قرار گرفت و مسئولیت آن نیز به کانون همبستگی فرزندان شاهد محول گردید. طرح های متعددی در کارگروه شاهد مد نظر بود که طرح «نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع)» به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت.

فرصت پیش آمده برای کانون همبستگی فرزندان شاهد، جهت اجرای این طرح توفیقاتی دور از انتظار بود؛ «توفیق حضور در اربعین حسینی»، «توفیق خادمی اربعین» و «توفیق نیابت شهداء». حد اعلائی که تصورش هم دور از ذهن بود!

موقعیت در نقشه