• اولین محفل نائب الشهید برگزار شد
  اولین محفل نائب الشهید با حضور خانواده معظم شهدا و اعضای انجمن طرح نائب الشهید برگزار شد   این مراسم با سخنرانی بیشتر
 • اولین محفل نائب الشهید برگزار می شود
  اولین محفل "نائب الشهید"  قاری : استاد کریم منصوری سخنران : حجه الاسلام و المسلمین قاسمیان  مداح : کربلایی محمدحسین حدادیان راوی : دکتر رضا جلالی    زمان بیشتر
 • معرفی کلی طرح نائب الشهید
  معرفی کلی طرح نائب الشهید     طرح نیابت شهدا ، روشی است برای الگو سازی از شهداء و بهره مندی از سبک بیشتر
 • تقدیر و تشکر از تعدادی از خادمان نائب الشهید
  تقدیر و تشکر از تعدادی از خادمان نائب الشهید     تقدیر و تشکر از تعدادی از خادمان نائب الشهید که حضور بیشتر
 • نشست و هم اندیشی تعدادی از خادمان نائب الشهید
  نشست و هم اندیشی تعدادی از خادمان نائب الشهید     نشست و هم اندیشی تعدادی از خادمان نائب الشهید در خصوص بیشتر
 • اجرای طرح نیابت شهدا در کنگره ۳۰۰۰ هزار شهید استان قزوین
  اجرای طرح نیابت شهدا در کنگره ۳۰۰۰ هزار شهید استان قزوین شهیدان چون نسیم؛ آرام آرام  درِ رحمت به رویـم باز سازید   بیشتر
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 

kanonarbain

هوالشهید

"ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون"

پیاده روی اربعین حسینی و زیارت اباعبدالله(ع) به نیابت از شهداء

بمَنه و عونه ؛

مسافر اربعینم ؛ قطره ای در دریای پر تلاطم عاشقان حضرت اباعبدالله "علیه السلام".

مسافر اربعینم ؛ از سرزمینی قصد کربلای حسین کرده ام که آزادی و امنش مرهون شهیدان شاهدی است که با تأسی بر سیدالشهدا درخون خود تپیدند تا بر دامان عزت و شرافت مام میهن، گرد ننشیند. آنانی که از اعماق وجود بر لب زمزمه داشتند که "تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر"

و اینک ما به یُمن رادمردی ها و فداکاری های قامت خمیده زینب"س" ، پیش روی در راه رسیدن به آرزوی دیرینه آنانیم. "زیارت مضجع شش گوشه امام عشق".

به رسم قدرشناسی و امید به تداوم عنایت آن شاهدان شهید ، قطره اندک عمل خویش را به دریای نورانی وجود ملکوتی آن خونین بدنان پیوند می زنیم که جان هایشان را به لایتناهی عظمت الهی سپردند. از صمیم دل با آنان نجوا میکنیم که :"نایب شما خواهیم بود تا عزیز فاطمه"س" به حرمت شمایان که سپید رویان یوم الحسرتید، ما را نیز شرمسار نگرداند. به نیابت از شما روبروی حریم شش گوشه خطاب به آن سید احرار زمزمه می کنیم: "السلام علی ولی الله وحبیبه.... اکرمته بالشهاده و حبوته بالسعاده...."

در همین راستا با اجرای طرح نیابت شهداء در اربعین حسینی، در نظر داریم هر زائر اباعبدالله(ع) که در مسیر زینبی پیاده روی اربعین قدم برمی دارد، نایبی باشد از سوی شهیدی.

اهداف و ویژگی های طرح «نائب الشهید»

    1.از منظر سیاسی: با توجه به دشمنی هایی که نسبت به جهان اسلام صورت می پذیرد و شعله ور شدن آتش جنگ در اکثر کشورهای اسلامی و به خصوص شیعی، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری جوامع اسلامی نیازمند توسل به ترویج فرهنگ صحیح جهاد، ایثار و شهادت هستند. از طرفی می بایست از این اجتماعی میلیونی و ظرفیت ارزشمندی که ایجاد شده است، با برنامه ریزی و جهت دهی مناسب در راستای مصالح و منافع سیاسی جهان اسلام و تشیّع، بیشترین و بهترین بهره برداری را نمود.
    2.از منظر اعتقادی: در روایات آمده است، حضرت مهدی (عج) در زمان ظهور خود در کنار کعبه پرچم یا لثارات الحسین (ع) را بلند می کنند و می فرمایند«یا أهل العالم إن جدّی الحسین». فی الواقع قائم آل محمد(عج) بر ادامه راه عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت برای نجات بشریت تاکید می کنند و این پیام را برای ما مدعیان پیروی و یاری ایشان دارند که اگر قرار است از یاران امام زمان خویش باشیم، باید شهادت طلب بوده و برای فراهم آوردن سپاه ایشان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش نمائیم.
    3.از منظر فردی: شهدا امامزادگان عصر ما هستند. آنها به نیابت ما نیازی ندارند چرا که ان شاء الله با مولایشان محشور هستند. ولی ما در خم دنیا ماندگان، برای آنکه عمل مان مورد پذیرش قرار گیرد ، به دخیل کردن شهداء در زیارت مان، با پذیرش نیابت آنها و همراه کردن آنها در این مسیر زینبی نیاز مبرم داریم. به امید آنکه بدین واسطه، مورد عنایت و شفاعت آنها قرار گیریم.
    4.از منظر تربیتی: جوامع اسلامی با خلاءهای در معرفی الگوهای اصیل و امروزی به خانواده ها و جوانان روبرو هستند اما شاید بتوان اذعان داشت که مهمترین دستاوردی که طرح «نائب الشهید» می تواند داشته باشد، معرفی شهداء به عنوان الگوهای کارآمد به جوانان و خانواده ها است که حس تقرب به شهداء، همزاد پنداری با آنها ، حس توفیق در کنار و مشابه آنها بودن و به جای آنها بودن را ایجاد و نهادینه می کند.

رویکرد طرح«نائب الشهید»

الف: پذیرش نیابت شهداء

رویکرد اجرایی طرح، فرهنگ سازی و نهادینه نمودن نیابت شهداء است. به نحوی که هر شخص نائب شهید مورد علاقه خود باشد و سعی نماید به نیابت از او و با توسل به او ، در کلیه امور دینی ، خیر و جهادی و من جمله پیاده روی اربعین حسینی، اقدام نماید. لذا نیابت شهداء در پیاده روی اربعین حسینی نه مقصد، بلکه شروعی برای حرکتی عظیم در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

به همین منظور و ایجاد پیوند میان شهداء و زوار اربعین حسینی، کارت های نیابت شهداء حاوی تصویر، نام و آداب نیابت شهداء طراحی شده است که از طرق ذیل و با انتخاب شهید مورد علاقه توسط شخص و یا به صورت انتخاب اتفاقی یکی از شهداء، دراختیار دوستداران شهداء و راهپیمایان اربعین حسینی قرار می گیرد:

    ثبت نام در طرح از طریق سایت اینترنتی طرح نائب الشهیدبه آدرس یا ربات تلگرامی طرح به آدرس @nayebshahid و دریافت کارت نیابت شهداء در پیاده روی اربعین حسینی
    چهار موکب مرزی و سه موکب در شهرهای نجف و کربلا و عمود 285 اختصاصی طرح نائب الشهید(جهت توزیع کارت های نیابت شهداء ایرانی و دیگر کشورها) و دیگر موکب هایی که با طرح نائب الشهید همکاری می کنند
    مراجعه به کارگروه های شاهد کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین در استان ها
    ارسال کارت های نیابت شهداء به صورت گروهی برای کاروان های پیاده روی اربعین از طریق این کارگروه

ب: ثبت نام شهداء در طرح

دریافت مشخصات شهداء برای معرفی شهداء به زوار اربعین حسینی برای انجام نیابت شهداء، ضرورت دارد. لذا در سایت و ربات تلگرامی طرح نائب الشهید، بخشی جهت ثبت نام شهداء برای پیاده روی نیابتی در اربعین حسینی و زیارت مضجع شریف ائمه اطهار(ع) در عتبات عالیات، پیش بینی شده است. به همین منظور از کلیه دوستداران شهداء و خانواده شهداء دعوت می نمائیم که شهداء را برای انجام پیاده روی اربعین و زیارت مضجع شریف ائمه اطهار(ع) در عتبات عالیات به نیابت از آنها، با وارد نمودن اطلاعات شهداء(حداقل نام و نام خانوادگی و عکس شهید) به صورت موردی یا گروهی از طریق سایت و یا ربات طرح ، ثبت نام کرده و در ثواب پیاده روی اربعین حسینی و نیابت شهداء شریک گردند.

تبلیغ و تبیین طرح نائب الشهید

طرح نیابت شهداء، طرحی نو ، متفاوت و بسیار تأثیرگذار در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که تبیین و ترویج و گسترش آن نیازمند تلاش همه فعالان فرهنگی و بهره گیری از روش ها مختلف می باشد تا بتواند عموم جامعه، با فرهنگ ها و طیف های متفاوت را برای تقرب به شهداء، همراه نماید.

مبلغین دین و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ، نقش مهم و تأثیرگذاری برای تهییج و جهت دهی فرهنگی به خصوص نسبت به جوانان دارند و ضرورت دارد برای ترویج فرهنگ عاشورایی و تقرب به شهداء از روش های نوین و جذاب از جمله طرح نائب الشهید بهره برد. لذا دوستداران فرهنگ عاشورا و شهداء را دعوت می کنیم که با ترویج طرح نیابت شهداء، این کارگروه را در این مسیر زینبی، در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه نمودن پیام عاشورا، یاری نمایند.

 

«امسال اربعین ، جای شهداء خالی نیست ...»

 

درباره ی ما

کانون همبستگی فرزندان شاهد پیشنهاد ایجاد کمیته شاهد را در تیرماه سال 95 به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ارائه نمود که مورد استقبال و موافقت آن کمیته قرار گرفت و مسئولیت آن نیز به کانون همبستگی فرزندان شاهد محول گردید. طرح های متعددی در کارگروه شاهد مد نظر بود که طرح «نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع)» به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت.

فرصت پیش آمده برای کانون همبستگی فرزندان شاهد، جهت اجرای این طرح توفیقاتی دور از انتظار بود؛ «توفیق حضور در اربعین حسینی»، «توفیق خادمی اربعین» و «توفیق نیابت شهداء». حد اعلائی که تصورش هم دور از ذهن بود!

ارتباط با ما

img 198352 تلفن تماس:88358420


pin نشانی: یوسف آباد، خیابان شهید فتحی شقاقی، روبروی خیابان جهان مهر، پلاک 91 – کدپستی:  1431755693

telegram minimal logo کانال تلگرام نائب الشهید

موقعیت در نقشه